שימושי וואטסאפ לזמן שלך

וואטסאפ (באנגלית: WhatsApp, ובעגה: ווטצאפ או וואצָפ) היא אפליקציית מובייל להעברת מסרים מידיים, תמונות, מסמכים, קטעי וידאו וקול. היישום פותח על ידי חברת WhatsApp, שהוקמה ב-24 בפברואר 2009 על ידי יאן קום ושותפו בריאן אקטון.

השם באנגלית "WhatsApp" הוא משחק מילים, "?Whats up" משמעותו בעברית "מה נשמע?", לעתים בפארודיות בעברית מכנים אותו "מ'נשמע". (ויקיפדיה)

אפליקציית וואטסאפ הפכה להיות מערכת השיגור והתקשורת הבינלאומית  ביננו לבין המשפחה, החברים, עבודה ובעסקים. היתרונות והחסרונות שבה מתחלקים בהתאם לשימוש היעיל שלנו אל מול אפליקציה שימושית זו.

לאחר שיחות ואמירות רבות ששמעתי מן המתאמנות שלי על אפליקציה זו  ואף המציגות אותה כגוזל הזמן מספר אחת שלהן,  ושמעתי עד כמה היא מזיקה ומטרידה את מנוחתן במהלך היום – ויחד עם זאת גם מברכות עליה בו זמנית בחרתי להראות  ולהעלות את היתרונות הקיימות באפליקציה כאחת מהאפליקציות היעילות והשימושיות בארגון זמן, מידע, אנשי קשר וכן גם בניהול נכון וחיוני בחיי היום יום והעסקים שלי.

מתחילה מההתחלה:  הגדירו מטרה ל- וואטסאפ

שימוש וואטסאפ לשם מה ?? התאימו את ההגדרות  בהתאם לשימוש והמטרות שלכם.

האם הוואטסאפ הינו לחייכם הפרטיים? עסקים? גם וגם?

 

שלב 1: כנסו להגדרות - היכנסו להגדרות והכל הולך בהתאמה לשימוש והמטרה שלכם!

בכל אחד מהקטגוריות ניתן לבחור מי רואה את אותה קטגוריה - ומי לא יראה!

חשוב לזכור- במידה ובחרתם להשתמש בוואטסאפ גם פרטי וגם כעסקי – אנא התנהגו בהתאם גם פה!

- נראה לאחרונה - אם אתן רוצים מעקב הפעילו במידה ולא שנו זאת.

- תמונת פרופיל - התאימו את התמונה בהתאם לשימוש- או בהתאם לקבוצה שאתם חושפים אותה (בעלי עסקים- בבקשה מכם- זכרו את התמונה שאתם מעלים- כל הלקוחות שלכם רואים אותה- אנא הצטלמו בהתאם)

- האודות שלי/ סטטוס - בחרו את המילים הנכונות – כתבו רק אמת על עצמכם/כתבו מנטרה/ ערכים/ משפט מנצח – היו אותנטיים גם פה.

- אנשי קשר חסומים - אם יש לכם אנשים שאינכם רוצים שיראו או יהיו חשופים לחייכם בחרו אותם פה- רק שתדעו שהכל תקף לשני הצדדים.

- אישורי קריאה - אם אתם רוצים לדעת אם קראו ששלחתם או שקראתם את שלהם – סמנו בהתאם למה שנכון לכם – בהתאם לנוחות השימוש שאתם מאמינים בה.

אז אחרי ההגדרות והחלטת השימוש שלכם בוואטסאפ אתם יכולים להתחיל להתנהל בתוכו.

במידה בוואטסאפ הינו לשימוש פרטי/ עסקי – זכרו את החשיפה שלו – לכל אנשי הקשר שלכם- או לאנשי הקשר שתשמרו בעתיד.

 

שלב 2: שימוש בוואטסאפ לאורח חיים- קבוצות

קבוצות בוואטסאפ כולם מכירים – מחליטים להרים פרויקט משותף מיד כולם פותחים קבוצה – וכל אחד מעלה בה את הדברים שמביאים למדורה הכיתתית/ פרויקט משפחות / קבוצות עסקיות.

היתרונות של קבוצה - העברת הודעות ותקשורת בין אישית עם מספר אנשים על תוכן משותף – חברתי/ עסקי! הקבוצה חשופה לכל התכנים שכל חברי הקבוצה מעלים , ניתן ליצר דיאלוג פורה, עידוד/ חיבור משפחתי/ קבוצת תמיכה ועוד הרבה מעבר לזה.

על מנת לנהל קבוצה איכותית -

 1. מנהל/י הקבוצה חייבים להגדיר כללי התנהגות בקבוצה (כמו בכל קהילה/ קבוצה חברתית)
 2. לעמוד בתנאים שהתקבלו ולכבד אותם כן ואף להעזיב חברי קבוצה שלא עמדו בכך.

הרבה מאתנו מצטרפים לקבוצות בלית ברירה (וואטסאפ עוד לא הכניסה פיצ'ר לאישור כניסה לקבוצה ) ולכן יש לנו קבוצות שאנו נמצאים שם ונמנעים מלעזוב (הלא נעים שיראו ש"עזבתי" או מהחשש שאפספס משהו...)

 1. עשו לעצמכם כללים להתנהלות בקבוצה: מתי להגיב ומתי לא? הגדרת זמן קריאת תוכן הקבוצה ("זמן המתנה/ אוטובוס/ בין חוגים/ זמן מת")
 2. הסבירו את עזיבתכם את הקבוצה ופשוט צאו!  יש הממנים חבר/ה שיתנו עדכון במקרים חשובים.
 3. במידה ו"הלא נעים משתלט" הכניסו אותה למצב השתק לשנה ללא התראות! ככה אתם נאמנים לעצמכם, שומרים על הזמן שלכם ונמנעים מרכילות או עודף מידע שאינו חיוני.

קבוצות שחוסכות אפליקציות נוספות:

במהלך היום יום יש לנו מיליון משימות, תזכורות ורשימות לעשות – גם בחיינו האישיים וגם בעסקיים! אני בחרתי להשתמש בוואטסאפ כאפליקציה שתעשה לי סדר בלוח המשימות והרשימות, איך?

 1. פתחתי לעצמי קבוצות - בהתאם לכותרות שאני רוצה (פתיחת קבוצה מחייבת לצרף אדם נוסף – ואז למחוק אותו ויש לי קבוצה שימושית עם עצמי) לדוגמא: "משימות לעסק", "משימות לבית", "חשוב לעשות" תזכורות וכמו כן אני מעבירה לקבוצה זו את ההודעות של משימות שהתבקשתי לעשות מכל מגזר בהתאמה אם זה הבאת מגש ירקות ליום הולדת של ביתי או בקשה מיוחדת מלקוחה כל הודעה תכנס לקבוצה הנכונה ועוד..   (אני גם מנהלת יומן גוגל – יחד עם זאת הוואטסאפ עוזר לי מאוד)
 2. פתיחת קבוצה עם בן/בת הזוג ל- קניות – זה הפך להיות המזווה החסר שלנו- אין צורך יותר ברשימות מזווה על המקרר כל מה שנגמר בבית נרשם בקבוצה המשותפת (אם יש ילדים עם נייד אפשר לצרף ואז גם להם יש אחריות על רשימת הקניות) ובכך בהזמנת הקניות הבאה יש רשימה מוכנה (כן כן גם אותה אנחנו עושים באינטרנט – לחסוך המון זמן יקר בחיים- זה למאמר אחר). וכך אנחנו מוחקים את הרשימה האחורנה שהוזמנה – מודיעים בקבוצה שהתקיימה הזמנה – והכל מסודר בהתאמה.
 3. קבוצה לניהול כללי נכון - בפרטי או בעסק- פתיחת קבוצה לניהול כללי עוזרת לי למעקב  ניהול ההוצאות כל הוצאה אני כותבת – במזומן או באשראי ואז כשאני מגיעה לאקסל המשפחתי / העסקי אני מכניסה הכל (תנו לזיכרון שלכם לנוח) כמובן שכל הוצאה אני מפרטת ומוסיפה אפילו את הצילום הקבלה על מנת להעביר את הכל לרואה חשבון מסודר.

חשוב מאוד לזכור!

תבנו לכם קבוצות מיועדות מטרה מדויקות – תנו להם שמות ברורים – השתמשו בהם ביעילות, בחרו בכלי אחד שהכי נוח לכם להשתמש כי לפעמים "תפסת מרובה לא תפסת"!

 

יתרונות נוספים בוואטסאפ – רשימת תפוצה:

אם ברצונך להעביר הודעה לרשימת החברים/ הלקוחות שלכם בלי שהאחר ידע – השתמשו ברשימת תפוצה (יש לזכור וחשוב לדעת שאתם חייבים להיות כאנשי קשר של אותו חבר אחרת זה לא יישלח) רשימת התפוצה מאפשרת פרטיות וחזרת החבר / לקוח אליכם ישירות!

יש לזכור להשתמש בעדינות בשימוש זה, הפיצו את המסרים שלכם או הבקשות אחת לתקופה ואל תרבו להשתמש בזה זה יגרום לאנטיגוניזם מהצד השני.

 

שימושים נוספים שיש ב-בוואטסאפ:

 1. תעדוף משתמשים - יש לכם חברה/ חבר מעודף שאתם בקשר שוטף ויום יומי, יש לכם לקוח חשוב שאתם צריכים לראות מיד את ההודעות שלו – תנעצו אותו!
  הנעץ מאפשר לכם לבחור עד 3 אנשי קשר שאתם יכולים להרים לראש הרשימה! האייקון הקטן מופיע ברגע שלוחצים לחיצה ארוכה על שיחה, ולחיצה נוספת עליו "תנעץ" את אותה השיחה בראש רשימת הקבוצות ואנשי הקשר. וואטסאפ מאפשרת לנעוץ באופן הזה עד 3 שיחות בלבד, ובדרך זו מאלצת אותנו המשתמשים לבצע תהליך תיעדוף בצורה שוטפת. אם תנסו לנעוץ יותר שיחות, האפליקציה תבקש מכם לוותר על אחת הנעיצות הקודמות. – היו חכמים והשתמשו בזה נכון!

 2. כוכב - פיצ'ר חדש ושימושי  מאוד לניהול וארגון זמן והודעות!
  מכירים את הביטוי "אח"כ אחזור אליו" "אשמור את זה ליותר  מאחור לקרוא"?  ואז אנחנו מסדר היום שלנו שכחנו לקרוא- שכחנו למי לחזור ולמתי? ואם לא שלחת את ההודעה לקבוצות המשימות שלך ומכמות ההודעות המטורפת שיש לנו במהלך היום שכחת איפה זה היה,  הכוכב נועד לעשות לנו סדר- סיימתם לקרוא- לחצו על ההודעה יופיע סימן של כוכב בתפריט למעלה וככה כששמנו את ההודעה בכוכב, היא נכנסת לתוך רשימה שבה כל ההודעות המסומנות בכוכב הם בעצם הדברים ששמרנו לעצמנו לאח"כ (כן זה בדיוק למי שלא הכין לו קבוצה של רשימת משימות או תזכורות – יכול להשתמש בפיצ'ר הזה) וכאשר אתם מגיעים לזמן שיש לכן אפשרות לקרוא אותם לוחצים על שלושת הנקודות בתפריט למעלה ויש את כל ההודעות  המסומנות בכוכב כרשימה אחת ארוכה – ועכשיו יש לכן את הזמן למנפות לנקות ולעשות את כל ההודעות שסימנתם- סיימתם הסירו את הכוכב והחזירו את ההודעה למקומה הקודם!

 3. וואטסאפ במחשב - זה היה גילוי מסעיר לאחת הלקוחות שלי (צלמת במקצועה- עבורה זה פשוט חסך המון זמן בהעברת תמונות ללקוחות ואישורי הזמנות)  היא לא הבינה איך היא לא ידעה על זה עד היום? – אם אתם כל היום מול מחשב וגם ככה פתוחים לכם 12 מסכים ותרו על הוואטסאפ בנייד!  ברגע שהוואטסאפ במחשב זה חוסך לכם את הזמן ההצצה והמענה דרכו , העלו את הוואטסאפ על המחשב והשתמשו בו בחכמה: ניתן לשלוח תמונות – העתקת טקסטים שנשלחים בוואטסאפ שחוסכים זמן יקר (ניתן היום גם להוריד קבצים גדולים שם ) יחד עם היתרונות  חשוב לדעת לנהל את סדר יום העבודה כאשר הוואטסאפ במחשב.

 4. סטטוס - בוואטסאפ החליטו  לחגוג 8 שנות קיום עם פיצ'ר חדש. הם קראו לזה "סטטוס", אליו אפשר להעלות תמונות וסרטונים בתוספת אנימציות, אימוג'ים, טקסטים, נצנצים ומה לא. לסטטוסים של וואטסאפ יש תוקף קצר במיוחד - 24 שעות ליתר דיוק, קיימת אפשרות לשימוש בתמונות וסרטונים מהגלריה, אפשר להגדיר מי ברשימת אנשי הקשר יוכל לראות את הסטטוס, אופציות עריכה די בסיסיות, בעיקר אימוג'ים, איורים וכיתובים, ניתן לראות מי צפה בסטטוס ומתי? יתרונות הסטטוס שוב בהתאם להגדרה שהחלטתם בוואטסאפ - לשימוש הפרטי נחמד יהיה להעלות סרטונים וכל מיני תמונות מהגלריה שלכם לעולם ולאנשי הקשר שימחקו לאחר 24 שעות – יחד עם זאת יש לזכור שכל אנשי הקשר שלכם רואים זאת אם לא הגדרתם את זה אחרת (ואפשר להגדיר ולהחליט מה יהיה חשוף ולמי) הסטטוס לבעלי עסקים נותן חשיפה – מאפשר להעלות מבצעים של 24 שעות, משהו חדש שקורה בעסק, או אפילו בחייכן הפרטיים יחד עם זאת תמיד תמיד יש לזכור שוב את המטרה שלשמה התחלנו את המאמר הזה מטרת השימוש שלכם בוואטסאפ? נהלו את ההגדרות, נהלו את הזמן נהלו את עצמכם נכון!

 

בונוסים נוספים:

ידעתם שאפשר לערוך טקסט להגדיל, להדגיש ולמרקר- אפשרי גם בלי כוכבית וכרוכיות – לחצו על המילה ואז תפתח חלונית עם כל האופציות שתרצו: גזור, העתק, הדבק ומשם יש 3 נקודות שבה יהיו אופציות נוספות: למודגש, נטוי, קו חוצה, גופן ברוחב אחיד! ממש מקלדת לכל דבר! אז אפשר גם לשלוח טקסט מסוגנן ומסודר עם אימוג'ים, סימנים וסגנון כתב שתבחרו! היו יצירתיים באפליקציה וזכרו את כללי השימוש בה לטובתכם!

אני בעד להשתמש בטכנולוגיה הקיימת לטובתנו האישית והעסקית כאחד – מצאו את הדרך הנכונה לעשות זאת.

 

אהבתם את המאמר – הגיבו עליו פה למטה!

יש לכם תוספות, הארות,  שאלות,  התייעצות  

ניתן לפנות אליי –

מזל סלומון, מאמנת רב תחומית.  

0524256060

whatsapp article
4 תגובות
 1. ספיר בנדה הגב

  מאמר מעולה!!! לא היה לי מושג שניתן להשתמש ברשימת תפוצה! בהחלט אתחיל 🙂
  תודה מזל!

 2. דבי הגב

  חידשת לי לגבי הכוכב!

 3. הלה וינוגרד הגב

  כרגיל מחכימה…
  תודה רבה מזל יקרה

 4. יעל עיני הגב

  תודה!!
  לא ידעתי שאפשר לערוך טקסט!
  אשתמש בזה.

השארת תגובה